Kako izbrati plišasto igračo za dečka?

Plišaste igrače ali doudou so prehodni predmet par excellence, zanesljiv in topel spremljevalec, ki ima pomembno vlogo pri otrokovem razvoju. In če jih plišaste igrače naravno privlačijo, je to predvsem zato, ker v njih vzbujajo določeno fascinacijo, ki vodi v plaz objemov in zaupnosti. Ne glede na to je pomembno, da kot starš skrbno izberete otrokovo plišasto igračo. Ne le zaradi udobja ali estetskih razlogov, temveč tudi zato, da zagotovite otrokovo varnost. Preberite, kako najti pravo in popolno plišasto igračo za dojenčka.

Zakaj kupiti plišasto igračo za otroka?

Za večino otrok so plišaste igrače poleg lesenih in plastičnih igrač še vedno eno prvih daril, ki jih prejmejo. Vendar pa imajo za razliko od njih plišaste igrače toplino, ki je te nimajo.

Najprej je treba vedeti, da se otroci v zgodnjem otroštvu bolj posvečajo čutom in iščejo čustveno varnost . Občutek, ki ga plišaste igrače odlično izpolnjujejo, saj otroke pomirjajo, jim preprečujejo, da bi se počutili osamljene, ter bogatijo njihove igre in domišljijske scenarije.

Dežurni otrok se zaradi svoje plišaste igrače zaveda svojih čustev in jih postopoma sprošča. Z njo se izraža (hkrati razvija svoj jezik), ji zaupa, počuti se slišanega in nato pomirjenega zaradi nežnih objemov.

Še več, z igranjem in manipuliranjem s svojo plišasto igračo, da bi jo premikal skupaj s seboj, razvija svoje motorične sposobnosti in se hitreje nauči postati samostojen. Nazadnje lahko svojemu dojenčku podarite plišasto igračo, ki bo pomagala spodbuditi njegova čutila, prebudila njegovo radovednost in posledično poudarila njegovo sposobnost opazovanja.

Mesto plišaste igrače glede na starost

Ne glede na starost vašega malčka bo plišata igrača odigrala svojo vlogo prehodnega predmeta in mu pomagala bolje razumeti različne izkušnje, ki ga čakajo. Zato lahko izberete plišasto igračo, ki mu bo ustrezala, ob upoštevanju potreb njegove starosti.

Plišasto igračo, ki pomirja od 0 do 18 mesecev

Od prvih nekaj mesecev (okoli 5ᵉ, ko jo bo lahko prijel) mu bo plišasta igrača zagotavljala mehkobo in tudi čustveno prisotnost v odsotnosti staršev. Tako bo lahko vedno računal na nekoga, ki mu bo zaupal. Vedeti morate tudi, da bo pri tej starosti plišast pripomoček vašemu otroku omogočil, da se nežno prebija skozi tesnobo ob 8ᵉ mesecu starosti.

Zato se odločite za srednje veliko mehko igračo, ki bi mu lahko koristila tudi, ko bo nekoliko večji, ali za majhno mehko igračo, ki ne bo zavzela vsega prostora. Odločite se lahko tudi za členkastega pliša ali lutkovnega pliša, da se bo čim bolj zabaval.

Med 18. in 3. letom: popoln spremljevalec za zgodnjo igro

Vaš dojenček je morda že odrasel, vendar bo njegova pliščasta igrača zanj še vedno enako pomembna. Vendar se bo njegova vloga nekoliko spremenila. Postala bo torej njegov sopotnik za igro, ki ga bo hranil, s katerim se bo učil igrati v avtomobilu ali s katerim bo pripravljal namišljene kopeli.

To je tudi začetek igre s posnemanjem . Malček prenese vse, kar je navajen početi s svojo plišasto igračo. Počuti se pomirjenega in povsem zadovoljnega že samo s tem, da ima ob sebi svojo plišasto igračo. To je tudi obdobje, ko bo vaš sin razvil ljubezen do zbiranja plišastih igrač. Te ga bodo spremljale povsod in postale pomirjujoče, tople spremljevalke pri spanju.

Pri tej starosti bodo plišaste igrače dobile tudi nekoliko večji pomen in postale opora v vsaki situaciji. Po buči, žalosti, manjših skrbeh ali veliki utrujenosti ga bo njegova mehka igrača pomirila in delovala kot njegov orientacijski znak.

Pri tem priporočamo, da se odločite za mehke igrače, ki mu bodo pomagale resnično razviti njegove motorične sposobnosti in pridobiti nekaj več samostojnosti.

Med 3. in 6. letom: prvi koraki v šolo

Prvi prehod, pliš za dečka bo imel tu funkcijo olajšanja vstopa v šolo . Najprej ga bo vzel s seboj v šolo, nato pa ga bo postopoma začel puščati doma. Po vsakem dnevu mu bo delovala kot opora in mu pomagala prebaviti tegobe v tem novem svetu. Povedal ji bo vse o svojih pustolovščinah in tudi o teh novih srečanjih.

Končno si lahko privoščite, da mu dovolite, da si izbere veliko plišasto igračo , ali celo velikansko plišasto igračo. Dovolj je, da mu omogočite, da se igra s prijateljem.

Od 6. leta dalje

Pri šestih letih bo vaš sin že dovolj odrasel in bi se mu že nabralo kar nekaj plišastih igrač. Te mu bodo služile kot čustvene referenčne točke in bodo bolj statične. Manj jih bo premikal naokoli in jih uporabljal za nove igre. Podarite mu plišasto igračo velikosti XXL, na kateri bo lahko ležal ali jo uporabil za oblikovanje svojega kokona.

Merila za izbiro plišaste igrače

Pred nakupom plišaste igrače za dojenčka vam priporočamo, da natančno preučite nekatere elemente, da bo zanj primerna.

Varnost mehke igrače

Čeprav mora biti mehka igrača vašega otroka mehka, lahka in enostavna za pranje, mora biti za otroka tudi varna. Zato si najprej oglejte varnostne standarde, ki so navedeni na etiketah. Navedena sta standarda NF in CE . Tako boste zagotovo imeli kakovostno mehko igračo , ki ne predstavlja tveganja za vašega otroka, če je na etiketi naveden kateri od teh standardov.

Ne pozabite preveriti tudi trdnosti morebitnih dodanih elementov (kot so oči), da jih ne bi bilo mogoče zlahka odtrgati.

Kakovost materiala

V idealnem primeru vam priporočamo, da izberete plišastega dečka, ki je zelo mehak in katerega material je prijazen do otroške kože . Vaš otrok bo svojo plišasto igračo še posebej cenil, saj mu bo lahko omogočil veliko crkljanja.

Kot gre za vrsto materiala, boste izbrali glede na svoj okus. Poliester, volna, bombaž, lan … vse je odvisno od vas. Vendar pa mora biti kakovostna odeja, primerna za dojenčka, predvsem hipoalergena .

Enostavna nega

Zelo pomembno merilo pri izbiri otroške mehke igrače je enostavna nega, ki mora biti odpravni element. Razlog je preprost! Svojo plišasto igračo bo vaš otrok vzel povsod s seboj. In ker je star, ni nujno, da bo imel kakršno koli idejo o higieni. Hranil ga bo, ga vlačil po blatu ali po kuhinjskih tleh.

Zato se odločite za mehko igračo, ki jo je enostavno oprati, zlasti v pralnem stroju pri 30° ali več. Tako jo boste lahko redno vzdrževali in preprečili, da bi otrokov plišasti ljubljenček postal gnezdo za bakterije. Vsaj enkrat na mesec (če je plišasta igrača preveč umazana) bi bila že dobra pogostost.

Različne vrste plišastih igrač

Glede na to, kaj iščete za svojega otroka, boste morda težili k določeni kategoriji.

  • Ploščati kvadrati, lutke ali ploščate plišaste igrače: precej mehke na otip so plišaste igrače, ki niso nič drugega kot kvadrati iz blaga, katerih posebnost je, da so zelo lahki. Lahki pa pomenijo, da jih je lahko prenašati. Vaš otrok se bo z njo zlahka igral, jo zvijal v kroglice in z njo manipuliral, kakor bo želel.

Kot so tolažilne lutke, so opremljene z odprtinami, ki omogočajo njihovo animacijo.

  • Glasbene mehke igrače: seveda so poleg tega, da so zveste spremljevalke, njihova posebnost je, da otroku omogočajo, da zaspi ob nežni glasbi, ki se predvaja v ozadju.
  • Rdeče plišaste igrače: primerne so za dečke in deklice, so mehke in lahke ter omogočajo igranje vseh iger.
  • Mehke igrače za grizenje: to so mehke igrače z gumijastimi ali plastičnimi deli, ki se prilegajo otrokovim ustom. Ko se pojavijo prvi datumi, jih bo lahko ugriznil in tako ublažil bolečine v dlesnih.

Plišaste igrače za dojenčka: kakšna so vaša merila?

Kakšna so torej vaša merila za izbiro plišaste igrače za dojenčka? Povejte nam to v komentarjih!

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja